איך לגשר על הפערים וההבדלים בין בני המשפחה ולשמור על יחסים טובים וקרובים?

לשמיעת האודיו המתינו מספר שניות ולאחר מכן לחצו על החץ הקטן (משך הטיפ כ-6 דקות)

האזנה נעימה

**


.

למטה יותר תוכלו גם לקרוא את המאמר – קריאה מהנה.

.

איך לשמור על יחסים טובים בין בני המשפחה למרות השונות וההבדלים בניכם?
זוהי שאלה הנוגעת בסוגיה נפוצה מאוד במערכות יחסים בכלל. אנו נתייחס כאן ליחסים בין הורים לילדים אך כמו רבים מטיפים  שלי גם טיפ זה נכון וטוב לכל מערכות היחסים ומומלץ ליישם אותו בכולן .
בטיפ הזה אני מלמדת איך חיים ביחד וביחסים טובים עם האנשים או בני המשפחה למרות ההבדלים בניהם תוך התייחסות ל-3 נקודות מהותיות:

הנקודה הראשונה
האם ועד כמה אתם ההורים רוצים את קשר עם הילדים שלכם האם בכלל היחסים הללו חשובים לכם?

אם היחסים הטובים החיוביים עם הילדים והקרבה בניכם חשובה לכם , אתם תתגברו על כל הקשיים ,ועל הפערים והשונות בניכם ותעשו הכול כדי ליצור את הגשר הזה בניכם.

מה שבעצם יעזור לכם לבנות את הקשר בניכם מחדש או לדאוג לא לקלקל אותו מלכתחילה תלוי במידת החשיבות, שאתם מיחסים ליחסים בניכם לבין הילדים, ולמידת המוטיבציה שלכם להשקיע ולהתאמץ בשביל הקשר הזה.

.והנקודה שנייה היא
באיזו מידה אנחנו יודעים לקבל את השונה?

אם הורים או אחים לא פתוחים לקבל את השונה , יהיה להם מאוד קשה לשמור על יחסים טובים עם הילדים או האחים שלהם.

וכאן כדאי לחדד נקודה מאוד חשובה, שלא תמיד מובנת והיא , שלכל אחד כולל הילד שלנו  יש זכות בסיסית לבחור ולחיות את חיינו לפני נטיות ליבו ובדרך שבה הוא יחוש שלם עם עצמו ונאמן לעצמו ולא מתוך הצורך לרצות את האחר או את הוריו או אחיו .

בד"כ קשה לאנשים לקבל את השונה במיוחד זה הופך לטעון יותר כאשר מדובר בקשר בין הורים לילדים עם כל ההשלכות והציפיות שהורים מטילים על הילדים.

אבל- אם אנו זוכרים שלאף אחד מאתנו ההורים אין בעלות על הילד שלנו והוא איננו השלוחה שלנו להגשים את הציפיות שלנו.

ואם נבין באמת, שהילד שלנו .כמו כל אחד אחר. עומד בזכות עצמו ,ויש לו את החופש הבסיסי לדעות ,לנטיות,לרצונות לצרכים משלו ,גם אם הם לא תמיד תואמים את אלו של ההורים.

ואם נבין באמת, שזכותו של הילד שלנו  כמו כל אדם אחר , לבחור את חייו ואת זהותו כמו: אמונה , לימודים, מקצוע לחיים , עבודה, נטיות מיניות, בחירת בת או בן זוג וכדומה.

ואם נבין שהשונות שלו אינה מופנית נגדנו ולא אמורה לאיים עלינו.
ואם נסמוך עליו קצת יותר.

אם באמת נבין את כל אלה ונאהב אותו כפי שהוא  עם השונות שלו -אז אין סיבה להתרחקות ולקלקול היחסים .

.

אני יודעת שלא תמיד קל להורים בפרט כשמדובר בדברים כמו אמונה או זהות מינית אבל זה מבחן החוזק והאנושיות שלנו ההורים.

אחד הגורמים המרכזיים לבעיות ולקונפליקטים למרדנות להידרדרות של יחסים ובתיפקוד הן הציפיות המוגזמות ובלתי מותאמות שיש לנו מהאחר  לאישיותו לצרכיו לנטיותיו ולכוחותיו.

לעיתים אנו כה מרוכזים בלשנות את האחר (לעזור לו לדעתנו) ואנו מחמיצים/שוכחים את העיקר.

לצערי הורים רבים לא מבינים ולא מקבלים את השונות בילד והם כועסים על הילד, דוחים אותו ומנסים לכפות עלו את דעתם  ,בד"כ התנהגות זו של ההורים מעוררת אצל הילדים מרד והיא מרחיקה ומקלקלת את היחסים ,וגם פוגעת ברווחה האישית של הילד והשלמות שהוא חש בחייו ועם עצמו .–  זהו מצב בו שני הצדדים, גם הילד וגם ההורים , מפסידים בגדול!

.

.נקודה שלישית ואחרונה
נקודה זו מדברת על כך ,שגם אם אנו אוהבים מקבלים את הילד שלנו או האח עם השונות שלו יש צורך בדיאלוג פתוח כדי למצוא את הדרך לחיות ביחד ובשלום למרות השונות, כי שונות מעצם טיבה  יוצרת קונפליקטים בגלל הצרכים המנוגדים של כל אחד מהצדדים-  לכן גם במצב בו אוהבים ומקבלים ורוצים את היחסים ,חשוב לשבת ולדבר בפתיחות על הרגשות שלכם, על הצרכים שלכם ,על הציפיות שלכם זה מזה .

גשו להידברות הזו מתוך אהבה ורצון אמיתי להתגבר על הקשיים ,מתוך רצון להקשיב ולהבין באמת זה את זה ,ומתוך רצון להתגמש ולוותר כולכם יחד- כדי שתרוויחו את העיקר, שזה היחסים הטובים והקרבה בניכם.

בשלב הבא העלו רעיונות רבים ככל האפשר וחישבו על פיתרונות יצירתיים שיעזרו לכם להתגבר על המכשורים ויקלו עליכם את החיים והיחסים יחד.

.

לסיום, טיפ אחרון חשוב המוכח כל פעם מחדש על פני שנים של עבודה טיפולית בשטח ורשמו לפניכם:כי מה שיקבע באמת את אושרו ,גורלו והצלחתו של הילד שלכם הוא לא כמה קיבל במתמטיקה ואפילו לא תעודת הבגרות שלו אלא ההתפתחות הרגשית שלו . החוכמה והאתגר הוא להתמקד באיכות הקשר שלכם, ובתקשורת הבריאה בניכם  ,על ערכים ומוסר – כי כל אלה הם החומרים שממנו בונה הילד את כישורי החיים שלו, שיעניקו לו בסופו של דבר את האושר, הסיפוק וההצלחה בחיים.

.

זהו להפעם
אז אם אהבתם את הטיפ ונתרמתם ממנו -אשמח שתלחצו על "אהבתי" (like)
אשמח מאוד גם לתגובתכם באתר.

אני מאחלת לכם חיים טובים ויחסים נהדרים.
וזכרו הקשר והיחסים הם שנותנים לנו את הטעם לחיים,את האושר ואת הכוח.

אילנה

About אילנה חיון-צדיק

אילנה חיון-צדיק|סודות ההורות הטובה גילאי + 10-18 - מלמדת הורים צעד אחר צעד את כלים המופלאים של התקשורת הבריאה וגידול מתבגרים מוצלחים ומשתפי פעולה אילנה חיון-צדיק | "הורות טובה למתבגרים" , מומחית לגיל ההתבגרות :טיפול במתבגרים והדרכת הורים – צלצלו עכשיו 0545-798599
This entry was posted in אימון להורים, הדרכת הורים למתבגרים, תיקשורת בריאה עם מתבגרים and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

אשמח לקבל את התגובה שלך בפייסבוק, תודה.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>