טיפ חובה! איך לעזור לילדך להתמודד אופן הנכון והאפקטיבי ביותר עם חוויית אובדן כלשהיא

שרפת הענק סוף- סוף שככה אך היא זרעה אובדן והרס והותירה רבים מאיתנו המומים וכואבים, ועדיין מלקקים את הפצעים-בעיקר אותם אנשים, שחוו ישירות, על בשרם את הפגיעות.

אני יודעת- לחיים יש כוח עצום משלהם והם חזקים יותר מכל דבר אחר.

ועדיין ,אני מודה, שאני תחת השפעת האירוע הקשה, ועדיין יש בי מועקה גדולה ולא קל לי לחזור לשגרה החיים הרגילה.

אבל אני כאן והחיים ממשיכים.

אני מקווה מאוד שכל היופי ,הנדיבות והטוב,שגילו הרבה מאוד אנשים בימים האחרונים, יימשכו -כי רבים מנפגעי השרפה עדיין זקוקים לעזרה.

בימים האחרונים אני מרבה לחשוב (איך לא??) על החוויה הטראומטית, שעברו משפחות רבות -הורים וילדים.

ליבי נחמץ ,כשאני חושבת ,איזו חוויה קשה עברו אותם הורים וילדים, אשר נאלצו  לנוס על נפשם בבהלה, ולעקור כך בחתף מאזור מגוריהם המוכר ומביתם-מבצרם -כדי להתרחק מהסכנה.

עכשיו משכבתה האש- חלק מהמשפחות חוזרות לביתם שנפגע  ולחלקם אין אפילו בית לחזור אליו.

איך מתמודדים עם האובדן ?
כולנו חווים אבדנים , מבוגרים כילדים  ובנושא זה אני רוצה לתת לכם טיפ חיוני מאוד ומועיל מאוד ,שילמד אתכם , איך לעזור לילד שלכם (וגם לאחר שיקר לכם) להתמודד עם חווית האובדן -כל אובדן שהוא-מקטן ועד גדול ומכל סוג שהוא-  זה יכול להיות מוות של אדם קרוב, או של חיה אהובה , פרידה מחבר/חברה , גירושין ,אובדן של בית או חפצים יקרים , פיטורין מעבודה ועוד.

בטיפ הזה אלמד אותך דרך ההתמודדות נכונה ואפקטיבית להתמודדות עם כל אובדן שהוא – דרך התמודדות ,שהיא קריטית למניעת החמרה מצוקה נפשית/רגשית ולמניעת הסתבכותן של בעיות רגשיות ,שבהמשך קשה הרבה יותר להיחלץ מהן ומצד שני מהותיות לפיתוח חוסן נפשי ובריאות נפשית.

**

**

הילד שלך חווה אובדן כלשהוא -בעקבותיו הוא כואב, מבוהל עצוב, הוא מפוחד ,הוא  מרגיש בליל של רגשות ,חלקן מודעות וחלקן לא מודעות.

אם גם עבורך ההורה אירוע זה הוא קשה, סביר להניח, שיהיה לך קשה יותר לתמוך ולעזור לילדך ,מאשר הורה שאינו חווה אותו – הרי גם אתה חווה רגשות קשים ,המכבידים עליך ומחלישים אותך .

 • לכן במצב כזה אתה זקוק בעצמך לכוח, לתמיכה ולעזרה עבור עצמך ועבור הילדים שלך –הילדים שלך זקוקים לך חזק ,מעצים ותומך ( ולא מתפרק או לא מתפקד).הם צריכים אותך יציב, כדי שיוכלו להישען עליך.

זכור שבעת כזאת רבים האנשים השמחים לעזור.
לכן נכון יהיה לבקש ולקבל עזרה מהם , אל תישאר לבד ואל תבודד את עצמך מאחרים!! מחר מישהו אחר יזדקק לך ואתה תהיה שם כדי לעזור לו.

 • היה אותנטי ואל תתכחש לרגשותיך , בטא את מגוון רגשותיך בקשר עם חבריך ובני משפחתך המבוגרים.
 • מותר ונכון לבטא במידה רגשות רכים של עצב וכאב גם עם ילדיך –זהו מצב טבעי  ,כך גם תוכל להוות עבורם מודל אישי חיובי ונכון לביטוי רגשות –בדרך זו אתה מראה להם בפועל איך מתחברים לרגשות ומבטאים אותם וגם נותן להם לגיטימציה לעשות כך.
 • חשוב מאוד, שאתה כהורה תדע להכיל את רגשותיך ולא להחצין אותם באופן שלילי (כמו ביטויי  כעס תוקפנות, פסיביות, חוסר תפקוד ,דיכאון ועוד.)

בנוסף יש לזכור שכל ילד/אדם מגיב אחרת בעת התמודדות עם אובדן כלשהו -ולכן כדאי מאוד להיות קשוב לצרכים השונים שלהם ולהיענות להם.

 • אם לילדיכם  יש צורך לבטא את רגשותיו , מצוין !- ואפשרו לו לעשות זאת ככל שירצה- הקשיבו לו ושוחחו עימו על רגשותיו.
 • אם ילדיכם מופנם יותר כבדו זאת אך תמיד היו קשובים אליו ולרגשותיו (ילד יכול להראות לכאורה כרגיל למרות שבליבו פנימה הוא נושא רגשות קשים) .
 • אם ילדיכם מחצין את רגשותיו הקשים בדרך שלילית כמו ,התנהגות פרועה, תוקפנות ועוד ..הדבר מעיד על כך  שיש לו צורך עז לשחרר את רגשותיו הקשים אך הוא אינו יודע כיצד לעשות זאת -לכן עזרתכם כאן חשובה לו מאוד – עיזרו לו לבטא את רגשותיו בדרכים מילוליות ולא מילוליות (יצירתיות) .

עזרו לתווך בינו לבין רגשותיו הלא מודעים ,שקפו לו אותם ויחד עם זאת הציבו גבולות
הנה דוגמא לביטוי אמפתיה, ביטוי רגשות ,העצמה ותמיכה והצבת גבולות -הכול יחד
:" אנחנו לא מכים ואני לא מרשה להתנהג כך ,מה שאנו עוברים עכשו מעורר בך רגשות קשים של בלבול ,פחד עצב, גם לי לא קל ,גם אני מרגישה עצובה ופוחדת , אבל אנחנו משפחה חזקה ואנחנו ביחד נתגבר על הכול .."

 • יש ילדים גדולים שהם מופמים אך שימו לב , ככל שהילד קטן כך רגשותיו אינן מובנות ומודעות לו ועל- כן הוא זקוק לכם כדי לתווך בינו לבינן.
 • אפשרו לילד לשאול את כל השאלות שהוא רוצה וענו לו בכנות, באופן ענייני ובהתאם לגילו.
 • ולסיום חשוב מאוד מאוד התקווה ,האמונהאחדות והלכידות שלכם כמשפחה , הכוח שלכם יחד
 • וכמובן, אל תשכחו ,אם אתם מרגישים צורך בייעוץ -עשו זאת למענכם ולמען ילדיכם.

אני מאחלת לכם שמחה ואור כל השנה
אשמח לתגובתיכם למטה
תודה אילנה

About אילנה חיון-צדיק

אילנה חיון-צדיק|סודות ההורות הטובה גילאי + 10-18 - מלמדת הורים צעד אחר צעד את כלים המופלאים של התקשורת הבריאה וגידול מתבגרים מוצלחים ומשתפי פעולה אילנה חיון-צדיק | "הורות טובה למתבגרים" , מומחית לגיל ההתבגרות :טיפול במתבגרים והדרכת הורים – צלצלו עכשיו 0545-798599
This entry was posted in אימון להורים, הדרכת הורים למתבגרים, טיפול בבני נוער, תיקשורת בריאה עם מתבגרים and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

אשמח לקבל את התגובה שלך בפייסבוק, תודה.

2 Responses to טיפ חובה! איך לעזור לילדך להתמודד אופן הנכון והאפקטיבי ביותר עם חוויית אובדן כלשהיא

 1. מזל צומעי says:

  ליבי עם המשפחות שאבדו את יקיריהם ,
  כאם שכולה שאיבדה את בנה הצעיר בן 20 השנים בפיגוע טרור לפני 5 שנים .יודעת אני שזו אבידה קשה מנשוא .ויש פער אדיר בין הרגש לשכל ואנו נוטים ללכת עם הרגש שמציף אותנו בגעגועים אין סופיים.מי ייתן ולא ידעו עוד צער וכאב .אין מילים לתנחומים על אובדן שכזה. רק חיבוק ענק שולחת אני למשפחות בימים טרופים אלו .
  המון אהבה …והזדהות עם כאבם המדמם.

  אמצו את הטיפים – זה כל כך חשוב.
  אם שכולה

 2. אילנה חיון-צדיק | הורות טובה למתבגרים says:

  מזל ,
  אני נרגשת מאוד מהודעתך וכואבת איתך את אובדן הבן, אכן זו אבדה קשה מנשוא,
  אני מתרשמת מהכוח האדיר שיש בך
  דיברת מהלב ואני אני מודה לך על הכנות והשיתוף שלך כאן , ואין ספק שהתגובה שלך עשויה לתרום לאחרים.

  תודה
  שלא נדע עוד צער
  ורק שמחה תשכון במעוננו- אמן!
  אילנה

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>