איך לגרש את החושך ולהאיר את חיינו באור גדול

הקדמה

את הפוסט הזה כתבתי בהשראתו של חג החנוכה גם אם הוא מתאים ורלוונטי תמיד !

בחג החנוכה מילים כמו ניסים ,ניצחון ,חושך ואור מקבלים אצלי משמעות מיוחדת ומביאים אותי לחשוב על הניסים בחיים היומיומיים שלנו ,על הניצחונות הפרטיים שלנו, על האפלה בתוכנו ועל האור שבחיינו.

ובאופן עוד יותר אישי הוא מחבר אותי במבט מהורהר להיסטוריה הפרטית שלי ,לניסים האישיים שלי , לניצחונות הפרטיים שלי לחושך שלי ולאור.

כבר מגיל צעיר מאוד למדתי לצערי את הצד החשוך של החיים  וכבר אז באותה נשימה הבנתי למזלי, איך שהוא ,שלחיים יש משהו חגיגי ויפה יותר להציע לי , שיש עולם אחר – שם,בחוץ ובתוכי הרבה יותר יפה ומואר -ועלי רק לגלות אותו לעצמי .אח"כ משבגרתי חשתי צורך עז לעזור גם לאחרים לגלות את האור בתוכם ובחייהם.

הפוסט הזה אליכם מרגש אותי מאוד מכיוון ,שבלי להתכוון לכך ,הוא מחדד לי תובנות על עצמי ועל חיי.

פתאום תוך כדי כתיבתו מתבהר לי הנס האישי שלי והניצחון הפרטי שלי , שהם - הבחירה שלי בחיים: הסירוב מאז ועד בכלל להישאר בחושך (הבחירה הכי קלה לכאורה והכי נוראית שיכולה להיות ) והבחירה האקטיבית,העקבית והמודעת שלי לחיות בצד המואר של החיים.

ופתאום התחוור לי בכזו חדות ובאופן מרגש במיוחד התובנה:
שתמצית חיי ..
ושמה שמכוון את חיי ומניע אותי בבחירות, התנהגויות ומעשים.

נובע מצורך הבלתי נשלט כמעט לגרש את החושך ולהאיר את חיי ואת חייהם של הלקוחות שלי באור גדול (בתקווה בשמחה בטוב…)

זה אני ובלעדיו לא הייתי אני.

.

אז היום אני רוצה לתת לכם מתוך ניסיון חיי ומניסיון מקצועי שלי בשטח כמה טיפים נהדרים שילמדו אתכם איך לגרש את החושך מתוככם ולהאיר את חייכם באור גדול

העולם תלוי הרבה (אם כי לא הכול) ב-איך אנו בני האדם בוחרים ליצור אותו ואיך אנו בוחרים להסתכל עליו.

היום אני מבקשת מכם, מכל אלה שבוחרים בחיים, שרוצים לחיות טוב, מכל  אלה שאוהבים את החיים או רוצים לאהוב אותם  להביט, (מבלי להתכחש לחושך-אף אחד אינו תמים!)
מתוך בחירה מכוונת, מגמתית ומודעת:

על הטוב,

על החיובי,

על היפה,

על המואר,

שבחיים שלנו  ושבתוכנו.

בעולם הזה יש הרבה יותר אור ויופי ,ממה שנדמה לנו , אך רבים מאיתנו כלל אינם מזהים ומחשיבים אותם ככאלה , איננו מתעכבים לידם אלא חולפים דרכם במהירות.

לעומת זאת ,כשמדובר בדברים השליליים ,נדמה כאילו כולנו ממוגנטים אליהם – אנו מזהים אותם מרחוק ,נותנים להם מיד והרבה תשומת לב, מתעכבים לידם, מדברים עליהם, מיד רצים לשמוע עליהם עוד ,

בואו נחשוב לרגע  מה אנו עושים בפועל יותר- מחמיאים ומפרגנים או מבקרים את האחר?

וכשחבר שמח במיוחד- אין מי שיקדיש לו זמן ,כי כולם נורא עסוקים ,ולכאורה גם אין סיבה מוצדקת לכך ,אך כשמישהו חש ברע -אנשים -יתפנו מעיסוקיהם הדחופים כדי להיות איתו .

אני חושבת שזהו סדר עדיפויות מעוות, המלמד אותנו ,שעדיף להיות חולה וחלש מאשר שמח וטוב לב, שמעדיף ומרומם את המחלה והכאב על פני השמחה והבריאות.

הנה דוגמא חיה מהקליניקה שתמחיש היטב את דבריי :
מטופלת שלי כבת 25 למדה ,מתוך חוויות חייה ש עדיף לה להיות חולה ועם הרבה בעיות משום שרק כך היא תקבל את מה שהיא זקוקה לו : את תשומת הלב, את התחושה שרואים אותה ,אוהבים אותה ,ואיכפת לאחרים ממנה.

יש לא מעט חושך בעולם הזה ודווקא משום כך אני מציעה להתייחס אל האור והטוב שבחיים כמו אל אוצר יקר.

אבל גם הרבה יופי וצבעוניות וחוכמה יש באחרים:
האם אנו מספיק פתוחים כדי לראות ולקבל אלינו את היופי והחוכמה ?
או שאנו חסומים ברגשות כעס ,תחרותיות מלחמות גאווה מטופשות, צרות עין ,רחמים עצמיים ,רגשי נחיתות…

ואיך אנו נוהגים להביט על העולם , לאיזה כיוון אנו נוטים להסתכל -האם לכיוון החשוך והריק של החיים או לכיוון המואר ,היפה והמלא שלו?

לאיזה צד שנביט -זה בדיוק מה שנראה!!
ולכן אני מציעה לכם (וללמד את ילדיכם גם ) לבחור להביט על הצד היפה , המלא והמואר של החיים- ולמלא את העין והלב שלנו בהם.

עלינו להחליט, שאנו מכניסים באופן מעשי ומודע את היפה והחיובי לתוך חיינו ,או נכון יותר יהיה לומר להרגיל את עצמנו לשים לב אל כל החיובי והטוב ,שנמצא כבר בחייכם ,להאיר אותו באור חזק ולהתמקד בו!

גם הדברים הקטנים ואולי גם הלא צפויים,
ולקבל מאנשים, שלא תמיד אנו חושבים , שיש להם מה לתת לנו-כמו מילד קטן , איש זקן ,ממנקה הרחובות, השכן ההוא.

יש כל כך הרבה דברים חיוביים ויפים בעולם ובחיינו האישיים – בואו נעצור רגע (לאן אנחנו ממהרים???), נתבונן בהם , נחווה אותם , נהנה מהם, נתענג עליהם ונאפשר להם לעטוף אותנו בחן ,בחסד וברחמים.

בואו וניתן ללבנו להתרחב למראה של ילד , של טבע או יצירת אומנות,על שנינותו של מתבגר ,על הומור טוב,  על חיוך, ועל שריקתו העליזה של מנקה הרחובות.

סיפור מנקה הרחובות בערב חג החנוכה
מכירים את שיר הילדים" מי שטוב לו ושמח כף ימחא"..? על אותו משקל "מי שטוב לו ושמח שישרוק..
בערב חג של חנוכה ראיתי מנקה רחובות שמח- הוא ניקה כמו שהוא רוקד ,חייך לעצמו ,פטפט ללא מילים עם השומר בסופר ושרק לעצמו שיר עליז – ואני ,שראיתי את הפלא, התגברתי על המבוכה והלכתי לדבר  עם האיש המרוצה . ניסיתי ,זה לא הלך –הוא לא ידע אף מילה בעברית .

למנקה הרחובות הזה ששמו סיסיאיי  יש שפה עשירה ,מלאה וחכמה הרבה יותר משפת המילים ,קוראים לה השפה הרגשית -סיסאיי  יודע להסתכל על החיים מהצד הנכון שלהם וליהנות ממה שיש!

ומה עם העולם הפנימי שלנו ,איך נגרש את החושך שבתוכנו ונאיר עליו באור גדול?
פשוט,

קחו מגדלת ענקית או פנס גדול והאירו על החלקים היפים שבכם

לא הצניעות לא הבושה יועילו כאן.

 • הפחיתו את השיפוטיות כלפי עצמכם.

החליטו לקטוע כבר מן ההתחלה כל משפט ביקורת היוצא מפיכם – פשוט סרבו להלקות שוב ושוב את עצמכם -זה לא מגיע לכם ובוודאי לא מועיל!

 • תרגלו את עצמכם לראות ולמנות אחד לאחד את כל הדברים החיוביים, הנדיבים היפים, שיש בכם והיו גאים בעצמכם ובקול.

אני יודעת יש כאלה שיבלבלו ויקראו לזה חוסר צניעות-אך זו טעות מצערת!

לעתים לוקח לי זמן ללמד את הלקוחות שלי שמה שנראה להם צניעות היא למעשה צניעות יתר הגובלת ברגשי הנחיתות  ובחוסר הערכה עצמית ומה שנראה להם גאוותנות היא למעשה קבלה והערכה עצמית בריאה .

 • החליטו לתת מעצמכם לאחרים, את הטוב והשפע שיש בכם ואל תאמרו "אין לי כל כך מה לתת.." או "הוא בטח לא יהיה מעוניין.." -אל תחליטו בשביל האחרים ,הם ילדים גדולים – תנו להם להחליט לבד!)
 • היו אמיצים מספיק כדי להאיר על מקומות אפלים , על החלקים הפחות יפים וחיוביים שלכם ואם הם פוגעים בכם ,גייסו כוחות ובהדרגה התחילו לשפר אותם -לא עבור אף אחד אחר אלא עבורכם בלבד!
 • האירו גם את הצדדים הפחות יפים ,שאי אפשר לתקן וגם לא צריך –כי לכולנו יש חסרונות. והתחילו להתיידד עם החלקים הללו ,להשלים איתם ולקבל אותם.

כמה יפה לראות אדם המאיר בחיוך, בהבנה ,בהשלמה, בהומור עצמי ,בחמלה ומתוך פיוס – על חסרונותיו הוא ועל חסרונותיהם של  האחרים.

עשו גם אתם את אותו הדבר.

אני מציעה שתשימו לב למשהו שקורה לכולנו :
שימו לב איך כאשר אנו כועסים על האחר, תוקפים אותו ,שונאים ,צרי עין -באותם רגעים ממש אנו ממלאים את עצמנו בכל אותם דברים שליליים -בתוכנו בוערת הקנאה, אנו רותחים מכעס וליבנו מלא שנאה- והנה, הנה הוא אותו החושך שאנו יוצרים במו ידינו!

וככל שנאהב ,שנסלח ,ככל שנטיב, שנבין ,שנחייך … – כך נמלא את עצמנו חזרה באותם דברים טובים ממש – כך , בדיוק כך נכניס אל תוכנו ואל חיינו אור בהיר וצלול!!

המלצה
הכנסו לדף האוהדים שלי וקיראו את הפוסט שכתבתי-זהו למעשה ציטוט מדבריו הכל-כך מרגשים והחכמים של נלסון מנדלה ,והם מחזקים את המסר שלי בפוסט שלי כאן  ומחדדים את התובנות ממנו
וכך הוא מתחיל כך:

..."זה האור שבנו- לא האפלה שבתוכנו שמפחיד יותר מכול.  אנחנו שואלים את עצמנו- איזה זכות יש לנו להיות מבריק, מוכשר, אהוב? למען האמת- איזו זכות יש לך לא להיות…."

לקריאת הפוסט בדף האוהדים לחצ/י כאן -מומלץ!!

ועוד משהו מקסים מקסים – וידאו עם השיר+Hand Puppet+ "What A Wonderful World  הנה כאן

אשמח שתלחצו על "אהבתי"
וכן לקבל את תגובותיכם- הן חשובות לי

תודה
אילנה

About אילנה חיון-צדיק

אילנה חיון-צדיק|סודות ההורות הטובה גילאי + 10-18 - מלמדת הורים צעד אחר צעד את כלים המופלאים של התקשורת הבריאה וגידול מתבגרים מוצלחים ומשתפי פעולה אילנה חיון-צדיק | "הורות טובה למתבגרים" , מומחית לגיל ההתבגרות :טיפול במתבגרים והדרכת הורים – צלצלו עכשיו 0545-798599
This entry was posted in אימון להורים, צמיחה והתפתחות אישית, תקשורת ויחסים בריאים and tagged , . Bookmark the permalink.

אשמח לקבל את התגובה שלך בפייסבוק, תודה.

One Response to איך לגרש את החושך ולהאיר את חיינו באור גדול

 1. דפנה says:

  קלעת בול למטרה.
  את תיארת דבר שקורה לכוווווולנו.
  אם את מאמינה שאפשר לקלקל, תאמיני שאפשר לתקן.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>