למה לטפל היום כשאפשר מחר-באמת למה??

טיפול במתבגרים והדרכת הוריםלעיתים אנו נוטים להזניח בעיות אנו אומרים לעצמנו " יהיה טוב… עוד חודש חודשיים שלושה אני אטפל…  זה רק הגיל וזה יעבור…אין לי זמן עכשיו… אני נורא עסוק…."

באמת למה? למה לא לדחות??  איזה אסון כבר  יקרה?? ?

אז רגע משהו אישי לפני שנמשיך…

בעבודתי יש לי רגעי שמחה וסיפוק גדולים מאוד,  זה קורה למשל כאשר אני רואה איך צומח למולי מטופל והופך לאדם בשל ,בוגר יותר ,מתפקד –אושר גדול! או כשאני נוכחת לראות איך יחסים קשים והרסניים בין הורה למתבגר מקבלים תפנית של 180 מעלות – קשה להכיר אותם ,הכול משתנה :האווירה בבית, היחסים, התקשורת .. –וזה מרגש ביותר!

אבל גם רגעים עצובים יש לי בעבודתי ,רגעים בהם  נחמץ ליבי ותחושת ה"חבל" וההחמצה מהדהדת כל כך חזק בתוכי – אחד המקרים האלה זה כאשר צעיר פונה אלי לטיפול , באיחור של כמה שנים מאז שהבעיה צצה.

.

כמטפלת במתבגרים ובצעירים יש לי את יכולת ההשוואה בין אלה שמקדימים לטפל בבעיותיהם לעומת אלה המתמהמהים ובאים לאחר כמה שנים .

אני מבחינה איך קצב התקדמותו והתפתחו של המתבגר (שמשתף פעולה בטיפול כמובן) הוא מהיר יותר ויכולתו לשינוי היא גדולה יותר מאשר הצעירים הבוגרים שהתמהמהו לטפל בבעיה.

.

ומה הסיבות לכך?

1.המתבגרים בגילאים הצעירים המגיעים לטיפול הם הרבה יותר גמישים באישיותם ,הם עדיין לא ממש מגובשים ועדיין ניתנים להשפעה ועיצוב הרבה יותר בקלות.

2. אלה המקדימים לטפל בבעיות (האמיתיות ) שלהם כשהן קטנות פותרים אותם מהר ובקלות הרבה יותר לעומת אלה שהזניחו את הבעיה ובמשך תקופה ממושכת הם כבר הספיקו לקבע בתוכם את הקשיים הרגשיים ודפוסי ההתנהגות וההתמודדות השליליים והלא יעילים ואז כאשר הם כבר באים לטיפול ,הם באים עם סיפור חיים מסובך ,מורכב ועגום הרבה יותר.

הרבה יותר מידי זמן עבר כדי שרגשות כמו חוסר ביטחון, דימוי עצמי נמוך ,תחושת חוסר מסוגלות וחוויה של כישלון ועוד ועוד.. יתקבעו אצלו חזק יותר.

והרבה יותר מידי זמן כדי שדפוסי התנהגות והתמודדות השליליים והבלתי יעילים שלו יעמיקו שורשים (למשל התמודדות עם קשיים דרך הימנעות, דרך שתיית אלכוהול, דרך תלותיות וחוסר אסרטיביות  ופסיביות תוקפנות ועוד. )

-אתם הרי יודעים איך הרגש שלנו והמחשבה שלנו על עצמנו ועל העולם משפיעים באופן דרמטי וממשי על התנהגותנו ודרך התמודדותנו עם קשיים ואתגרים ,אז תארו לכם שנים שבהם אותו דפוס חוזר על עצמו שוב ושוב ומזין את עצמו שוב ושוב ומתקבע יותר ויותר :מחשבה ,רגש התנהגות המזינים זה את זה .

ומה עם הסבל שאותו הצעיר נושא לאורך שנים?  ומה עם איכות חייו הירודה? ומה עם הסבל שמלווה לא רק את הצעיר אלא גם את משפחתו ? –תגידו לי – זה לא עצוב ומיותר כל כך!!

אני חייבת להודות שמצער אותי לפגוש שוב ושוב  בהורים, אשר אינם מגיבים נכון לנוכח בעיה ומצוקה של מתבגרים  ורק כאשר המצב ממש חמור וכבר בלתי נסבל הם מתעוררים ומתפנים לטיפול  בבעיה – ולא קודם לכן .

המסקנה הברורה והחד משמעית של מאמר זה הוא ברגע שההורים מבחינים במצוקה רגשית או בעיות שונות בתפקוד אצל המתבגר יש לפעול ולטפל בהן בהקדם -כדי למנוע סבל מתמשך, נזקים מצטברים ועיכוב ההתפתחות ואת הצורך בהתערבות טיפולית חיצונית.

בנוסף אני מעודדת הורים שכאשר הם כבר מזהים בעיה, המצריכה טיפול חיצוני – לא לוותר וגם לא להשתהות אלא לעשות ככל יכולתם להפנות את המתבגרים שלהם לטיפול- המתבגרים שלכם ואתם ראויים לחיים טובים!

כעת בוודאי תשאלו: איך נדע לזהות מצוקה ובעיות אצל המתבגר שלנו ,כאלה המצריכות טיפול?

נכון, לא פעם אני נשאלת ע"י הורים את השאלה הזו בדיוק ועל כך אני מתכוונת לענות ולהסביר בקורס אינטרנטי מיוחד שבניתי לצורך הזה בדיוק- "הקורס לגידול ילד מפותח ומוצלח בחיים"

הנה הקישור להסבר מדוייק של מה תקבלו בקורס ולהאזנה לקורס עצמו- לכניסה לחצ/י כאן .

האזנה ערבה
ובהצלחה
אילנה

נ.ב כרגיל אשמח מאוד לקבל את תגובותיכם על המאמר

About אילנה חיון-צדיק

אילנה חיון-צדיק|סודות ההורות הטובה גילאי + 10-18 - מלמדת הורים צעד אחר צעד את כלים המופלאים של התקשורת הבריאה וגידול מתבגרים מוצלחים ומשתפי פעולה אילנה חיון-צדיק | "הורות טובה למתבגרים" , מומחית לגיל ההתבגרות :טיפול במתבגרים והדרכת הורים – צלצלו עכשיו 0545-798599
This entry was posted in הדרכת הורים למתבגרים, טיפול בבני נוער and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

אשמח לקבל את התגובה שלך בפייסבוק, תודה.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>